POWIŚLAŃSKIEJ FUNDACJI SPOŁECZNEJ
Postanowienia ogólne
§ 1
-
Powiślańska Fundacja Społeczna ustanowiona została przez: Marka W. Licińskiego, Andrzeja W. Ledera, Danutę G. Łukaszewską – Pisarską, Małgorzatę M. Michałowicz, Bożenę G. Paczuską, Wandę Paszkiewicz i Janusza J. Tworzyńskiego – założycieli Fundacji – Aktem Notarialnym z dnia 26 czerwca 1989 roku.
-
Fundacja działa na podstawie przepisów Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jednolity - Dz. U. 2016 r. poz. 40), Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450 t.j.), obowiązującego prawa oraz postanowień niniejszego statutu.
-
Fundacja jest Organizacją Pożytku Publicznego w rozumieniu Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
§ 2
Fundacja posiada osobowość prawną.
§ 3
Fundacja może używać pieczęci okrągłej z napisem o otoku wskazującym na jej nazwę
i siedzibę oraz pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.
§ 4
Siedzibą Fundacji jest miasto Warszawa.
§ 5
-
Fundacja prowadzi działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jak również poza jej granicami, z zachowaniem obowiązujących przepisów.
-
Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
§ 6
Fundację powołuje się na czas nieokreślony.
§ 7
Fundacja może ustanowić odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla celów realizowanych przez Fundację lub dla samej Fundacji.
§ 8
Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Minister Zdrowia.
Cele i zasady działania Fundacji
§ 9
Celem Fundacji jest:
- udzielanie pomocy zdrowotnej, psychologicznej i socjalnej rodzinie,
- wspieranie programów, środowisk zawodowych, organizacji społecznych i instytucji świadczących pomoc zdrowotną, psychologiczną i socjalną rodzinie.
§ 10
-
Fundacja realizuje swoje cele poprzez prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego.
-
Cele Fundacji realizowane są poprzez:
- wypracowywanie i upowszechnianie modeli, metod i standardów zawodowych w zakresie pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, dotkniętym biedą i bezrobociem, uzależnionymi, niepełnosprawnymi (PKD 72.20.Z),
- współpracę ze środowiskami zawodowymi, organizacjami społecznymi, instytucjami świadczącymi pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, dotkniętym biedą i bezrobociem, uzależnionym, niepełnosprawnym (PKD 94.99.Z),
- wydawanie publikacji związanych z celami statutowymi Fundacji (PKD 58.19.Z),
- prowadzenie poradni psychologiczno-pedagogicznych dla dzieci, młodzieży i rodzin (PKD 85.60.Z),
- prowadzenie opieki dziennej, działań charytatywno-opiekuńczych, działań terapeutycznych, rehabilitacyjnych, readaptacyjnych, wychowawczych, edukacyjnych, działań z zakresu przystosowania zawodowego na rzecz dzieci, młodzieży, dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych biedą i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych (PKD 88.99.Z),
- prowadzenie opieki całodobowej dla dzieci, młodzieży, dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych biedą i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych (PKD 87.90.Z),
- prowadzenie działalności psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci, młodzieży, dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym dotkniętych biedą i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych (PKD 86.90.E),
- prowadzenie praktyki lekarskiej dla dzieci, młodzieży, dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych biedą i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych (PKD 86.22.Z),
- prowadzenie szkoleń i praktyk zawodowych z zakresu przeciwdziałania patologiom społecznym dla osób i instytucji zajmujących się udzielaniem pomocy, prowadzenie działań psychoedukacyjnych i szkoleniowych dla osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym (PKD 85.59.B),
- organizowanie wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych biedą i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych; połączonego z terapią i rehabilitacją podopiecznych Fundacji (PKD 85.51.Z).
§ 11
-
Dodatkowo, poza działalnością nieodpłatną Pożytku Publicznego, Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą. Dochód z działalności gospodarczej w całości przeznaczony jest na realizację celów statutowych.
- Przedmiotem działalności gospodarczej Fundacji zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) może być:
- pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowanej (PKD 86.90.E),
- praktyka lekarska specjalistyczna (PKD 86.22.Z),
- pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (PKD 47.99.Z),
- pozostałe poza szkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 85.59.B),
- prowadzenie pozostałej działalności wydawniczej (PKD 58.19.Z),
- prowadzenie działalności reklamowej (PKD 73.11.Z).
Majątek Fundacji
§ 12
Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku jej działania. Wartość środków majątkowych przeznaczonych na działalność gospodarczą prowadzoną zgodnie z postanowieniami niniejszego statutu wynosi 1000,00 złotych.
§ 13
-
Dochodami Fundacji są:
-
dochody ze zbiórek i imprez publicznych,
-
dotacje, subwencje, darowizny, spadki i zapisy otrzymane zarówno z terenu Polski, jak i z zagranicy,
-
dochody z praw majątkowych oraz majątku ruchomego i nieruchomego, przekazywane Fundacji nieodpłatnie bądź odpłatnie,
-
pożytki z majątku Fundacji,
-
nawiązki sądowe,
-
dochód z działalności gospodarczej.
-
-
Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach, zgodnie z przepisami polskiego prawa dewizowego.
-
Cały dochód Fundacji pochodzący ze źródeł wskazanych w Statucie przeznaczany jest na działalność statutową Fundacji.
-
Fundacja może lokować swoje środki poprzez nabywanie obligacji, bonów skarbowych, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz innych papierów wartościowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i przeznaczać uzyskane w ten sposób środki na działalność statutową Fundacji.
§ 12
-
Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków mogą być użyte na realizację wszystkich celów tylko z poszanowaniem woli spadkodawców i donatorów.
-
W sprawach przyjęcia darowizn oraz dziedziczenia Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
-
Fundacja nie może:
1) udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów lub pracownicy pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli (zwanych dalej "osobami bliskimi"),
2) przekazywać majątku Fundacji na rzecz swoich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
3) wykorzystywać majątku Fundacji na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,
4) dokonywać zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Organy i organizacja Fundacji
§ 15
Organami Fundacji są:
- Rada Fundacji, zwana dalej Radą
- Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarząd
§16
-
Członkowie Rady nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tego organu, w tym kosztów podróży.
-
Członkowie Rady nie mogą jednocześnie pełnić funkcji w Zarządzie.
-
Członkami Rady nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
-
Członkiem Rady nie może być osoba pozostająca z Członkiem Zarządu w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej oraz w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu.
-
Z tytułu pełnienia funkcji Członkowie Rady nie mogą otrzymywać wynagrodzenia ani zwrotu wydatków w wysokości wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa GUS za rok poprzedni.
§ 17
-
Rada jest organem stanowiącym, kontrolującym i opiniującym Fundacji.
-
Rada składa się z dwóch do sześciu członków.
-
Członków pierwszego składu Rady powołuje Zgromadzenie Fundatorów.
-
Członków Rady powołuje Rada w drodze jednomyślnej uchwały.
-
Odwołanie członka Rady następuje w drodze uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady.
-
Członkostwo w Radzie ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji lub śmierci członka Rady.
-
Rada powołuje ze swojego grona Przewodniczącego Rady. Przewodniczący kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady.
§18
-
Rada zbiera się co najmniej raz w roku.
-
Posiedzenie Rady zwołuje się z inicjatywy:
-
Przewodniczącego Rady,
-
Członków Rady,
-
Zarządu.
-
Rada podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów, chyba że statut stanowi inaczej.
-
W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
-
Za zgodą Przewodniczącego uchwały mogą być podejmowane bez odbycia posiedzenia w drodze głosowania korespondencyjnego, także przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
§ 19
Do zadań Rady należy:
1) nadzór nad działalnością Fundacji,
2) wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji,
3) ocena pracy Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań i bilansu oraz udzielanie Członkom Zarządu absolutorium,
4) powoływanie i odwoływanie Prezesa i Członków Zarządu, podejmowanie decyzji o ich zatrudnieniu oraz ustalanie wynagrodzenia,
5) opiniowanie wieloletnich i rocznych programów działalności Fundacji,
6) podejmowanie uchwał w sprawach zastrzeżonych przez statut do kompetencji Rady.
§ 20
W celu wykonywania swych zadań Rada, w szczególności jest uprawniona do:
1) żądania od Zarządu przedstawienia wszystkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji,
2) dokonywania kontroli finansowej Fundacji.
§ 21
-
Zarząd Fundacji składa się z dwóch do pięciu Członków.
-
Kadencja Zarządu trwa cztery lata. Członkowie Zarządu mogą być wybierani ponownie na kolejne kadencje.
-
Pierwszy skład Zarządu - Prezes i Członkowie - powoływani są przez Zgromadzenie Fundatorów.
-
Każdy następny skład Zarządu lub poszczególni Członkowie Zarządu powoływani są przez Radę, stosownie do § 18 pkt. 4.
§ 22
- Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Oświadczenie woli w imieniu Fundacji składa każdy członek Zarządu samodzielnie.
§ 23
-
Członkowie Zarządu nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tego organu, w tym kosztów podróży.
-
Członkowie Zarządu nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo z winy umyślnej ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
-
W razie powołania członka Rady, za jego zgodą, do Zarządu, lub nawiązania członka Rady stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.
-
Członkowie Zarządu nie mogą pozostawać w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej z członkami Rady.
§ 24
Do zadań Zarządu należą: wszelkie sprawy niezastrzeżone w myśl przepisów Ustawy lub Statutu Fundacji dla innych organów Fundacji, a w szczególności:
1) uchwalanie rocznych planów finansowych,
2) prowadzenie bieżącej działalności Fundacji - realizacja celów statutowych,
3) przyjmowanie i realizacja darowizn, spadków, subwencji i dotacji,
4) powoływanie i odwoływanie oddziałów, przedstawicielstw, zakładów i biur oraz ich kierowników,
5) składanie Radzie rocznych sprawozdań z działalności Fundacji,
6) zangażowanie i zwalnianie pracowników Fundacji,
7) wykonywanie obowiązków nałożonych na Fundację przez przepisy prawa.
§ 25
-
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
-
Posiedzeniom Zarządu przewodniczy Prezes Fundacji lub osoba przez niego wyznaczona.
-
Zebrania Zarządu zwołuje Prezes z własnej inicjatywy lub na wniosek Członka Zarządu.
-
Członkowie Zarządu winni być powiadomieni o dacie posiedzeń Zarządu w terminie 5 dni przed datą posiedzenia.
§ 26
Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy Członków.
W przypadku równej ilości głosów decyduje głos Prezesa Fundacji.
§ 27
Członkostwo w Zarządzie ustaje z chwilą:
1) śmierci Członka Zarządu
2) złożenia pisemnej rezygnacji
3) wygaśnięcia kadencji
4) odwołania przez Radę.
§ 28
Posiedzenia Rady i Zarządu są protokołowane.
Zmiany w statucie
§ 29
Zmiana Statutu nie może dotyczyć istotnych zmian celu Fundacji.
§ 30
-
Decyzje w przedmiocie zmiany Statutu podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały.
-
Uchwała Zarządu w przedmiocie zmiany Statutu wymaga zatwierdzenia przez Radę.
Postanowienia końcowe
§ 31
-
Fundacja ma prawo powoływać oddziały, fundacje, zakłady lub przedstawicielstwa, łączyć się z innymi fundacjami oraz wchodzić w skład spółek i stowarzyszeń.
-
Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec zmianie cel Fundacji.
§ 32
Decyzję w przedmiocie powoływania oddziałów, fundacji, zakładów lub przedstawicielstw, łączenie się z innymi fundacjami oraz wchodzenia w skład spółek i stowarzyszeń, podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały, przy czym uchwała ta wymaga zatwierdzenia przez Radę.
Likwidacja Fundacji
§ 33
-
Fundacja ulegnie likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub w razie wyczerpania się środków finansowych i majątku,
-
Likwidatorów powołuje i odwołuje Rada.
§ 34
Decyzję w przedmiocie likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały, przy czym uchwała ta wymaga zatwierdzenia przez Radę.
§ 35
Majątek pozostający po likwidacji Fundacji przekazuje się, z zastrzeżeniem treści Art. 5 ust. 4 ustawy o fundacjach, instytucjom, których działalność odpowiedna celom Fundacji, wskazanym przez Radę.
Zarząd Fundacji:
Anna Gierałtowska …………………………………….….. Warszawa, dnia 20.04.2018 r.
Małgorzata Michałowicz ………………………………………… Warszawa dnia 20.04.2018 r.
Anna Chudziak ………………………………………… Warszawa dnia 20.04.2018 r.
Statut Fundacji | ||
Pobierz | 316.44 KB |